Od Tokio do La Herradura: podróż przez historię międzynarodowych konkursów gitary klasycznej

Międzynarodowe Konkursy Gitary Klasycznej
Międzynarodowe Konkursy Gitary Klasycznej

Międzynarodowe konkursy gitary klasycznej to publiczne wydarzenia mające na celu identyfikację i nagradzanie wybitnych solistów, zespołów i kompozytorów muzyki klasycznej na gitarę. Pozwalają one artystom na promowanie się i zdobywanie rozgłosu. Niektóre konkursy wprowadzają również nowo skomponowane utwory, które służą do rozszerzania repertuaru muzyki klasycznej na gitarę.

Historia konkursów gitary klasycznej sięga czasów powojennych. Gitara była nieobecna w konkursach muzycznych aż do czasów II Wojny Światowej. W 1949 roku odbył się „Pierwszy Konkurs Gitarowy”, obecnie znany jako Tokyo International Guitar Competition, a w Tokio powstała Modern Japan Guitar Federation. Konkurs nie był organizowany w latach 1954, 1955 i 1956, ale kontynuowano go od 6. edycji od 1957 roku. Od 25. edycji w 1982 roku konkurs przyjął nazwę Tokyo International Guitar Competition.

Pierwsze międzynarodowe konkursy wykonawstwa gitarowego w Europie zostały zainicjowane i promowane w latach 50. przez hiszpańskiego wirtuoza gitary, Andrésa Segovię. W 1956 roku udało mu się włączyć gitarę do prestiżowego, wieloinstrumentalnego Konkursu Muzycznego w Genewie. W latach 60. za sprawą Segovii powstały dwa europejskie konkursy, które zaznaczyły swoje miejsce w historii gitary i są aktywne do dziś. W 1967 roku powstał Międzynarodowy Konkurs Gitarowy „Francisco Tárrega” w Benicàssim w Hiszpanii, a rok później, w 1968 roku, Konkurs „Premio Città di Alessandria” w Alessandrii we Włoszech, który w 1995 roku zmienił nazwę na Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Klasycznego „Michele Pittaluga – Premio Città di Alessandria” po śmierci jego założyciela. Z czasem Segovia kontynuował promowanie konkursów, wspierając te, które wykazywały się profesjonalizmem.

Pomiędzy 1959 a latami 90. XX wieku odbywał się Concours International de Guitare, organizowany przez O.R.T.F., a następnie przez Radio France. Konkurs powstał z inicjatywy Roberta J. Vidala, zastępcy producenta francuskiej stacji radiowej. W 2007 roku, na jego cześć, powstał nowy konkurs – International Classical Guitar Competition Robert J. Vidal w Barbezieux we Francji.

W 1972 roku Giuliano Balestra założył Międzynarodowy Konkurs Gitarowy „Fernando Sor” w Rzymie, we Włoszech. Z kolei od 1973 roku miasto Gargnano we Włoszech jest gospodarzem „Incontri Chitarristici„, które od 1976 roku obejmują Międzynarodowy Konkurs Gitary Klasycznej.

W 1982 roku powstał International Concert Artist Competition Guitar Foundation of America, który szybko stał się jednym z najbardziej pożądanych wyróżnień w świecie gitary klasycznej, przyczyniając się do popularyzacji tej formy muzyki w Stanach Zjednoczonych.

W 1985 roku, który został ogłoszony Europejskim Rokiem Muzyki, powstał Międzynarodowy Konkurs Gitary Klasycznej im. Andrésa Segovii w La Herradura, w Hiszpanii, na cześć tego wielkiego mistrza.

Międzynarodowe konkursy gitary klasycznej zasługują na szczególną uwagę ze względu na rolę, jaką odgrywają w rozwoju i promocji muzyki klasycznej. Dzięki nim, utalentowani młodzi gitarzyści mają możliwość prezentacji swoich umiejętności na światowym poziomie, a publiczność ma okazję do zetknięcia się z najwyższą jakością wykonania muzyki klasycznej na gitarę.